• rodiny
  • páry
  • senioři
  • kočárek
  • pes
  • handicap
  • e-auto

Karlovarské kolonády Procházka historickým centrem kolem kolonád

Karlovy Vary

Malebné centrum Karlových Varů se pyšní lázeňskou zónou s pěti kolonádami, které snadno obejdete během jedné procházky. Vydejte se od hotelu Thermal k Dvořákovým sadům, kde objevíte krásnou litinovou Sadovou kolonádu. Pokračujte po levém břehu řeky Teplá kolem altánu pramene Svoboda k nejvyhledávanější Mlýnské kolonádě. Kousek od ní objevíte bohatě vyřezávanou Tržní kolonádu.

Odskočit si můžete nahoru na Zámeckou kolonádu a pokochat se výhledem na město. Z Tržiště přejděte přes most k Vřídlu, ikonickému gejzíru minerální vody. Od Vřídla se můžete vrátit zpět k Thermalu po druhé straně řeky, nebo si okruh protáhnout až ke Grandhotelu Pupp. Tady najdete i lanovku na rozhlednu Diana, a pokud máte dost sil, můžete odtud pokračovat procházkou po vyhlídkách.

Sadová kolonáda

Zdobená montovaná litinová kolonáda je posledním pozůstatkem koncertní a restaurační haly zvané Blanenský pavilon, postavené v letech 1880 – 1881 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Od roku 2001 zde vyvěrá Hadí pramen a z prostoru kolonády je rovněž přístupný vývěr Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu.

Mlýnská kolonáda

Pseudorenesanční kamenná kolonáda byla postavena v letech 1871-1881 podle projektu vynikajícího českého architekta Josefa Zítka. Atiku kolonády zdobí dvanáct pískovcových alegorických soch, představujících jednotlivé měsíce roku. V interiéru největší karlovarské kolonády vyvěrá celkem pět minerálních pramenů: Mlýnský pramen, pramen Rusalka, Pramen knížete Václava, pramen Libuše a Skalní pramen.

Zámecká kolonáda

Pouze klientům přístupné Zámecké lázně vznikly na počátku 21. století přestavbou secesní Zámecké kolonády postavené v letech 1910 – 1912 podle projektu vídeňského architekta Johanna Friedricha Ohmanna. Uvnitř Zámeckých lázní je rovněž pískovcový reliéf Ducha pramenů. Volně přístupný zůstal pouze altán s vývěrem Horního zámeckého pramene, Dolní zámecký pramen byl sveden do prostoru Tržní kolonády.

Tržní kolonáda

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera v prostoru historického tržiště pod Zámeckou věží. Na počátku 90. let 20. století proběhla kompletní rekonstrukce kolonády. V interiéru Tržní kolonády vyvěrají celkem tři minerální prameny: Pramen Karla IV., Dolní Zámecký pramen a Tržní pramen.

Vřídelní kolonáda

Moderní prosklená železobetonová kolonáda ve funkcionalistickém slohu z roku 1975 kryje nejoblíbenější karlovarský minerální pramen. Gejzír Vřídla zde v samostatném pavilonu vystřikuje až do výšky 12 metrů. Kolonáda je v pořadí již třetí kolonádní stavbou v tomto prostoru. Původně zde stávala empírová kolonáda z roku 1826, nahrazená v letech 1878-1879 nádhernou litinovou kolonádou podle návrhu vídeňských architektů Fellnera a Helmera.

zdroj: https://www.mestozazitku.cz

Mapa