• rodiny
  • páry
  • pes

Sněžka Vystoupejte na královnu českých hor

Krkonoše

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Skalnatým vrcholem hory Sněžky, který má rozlohu asi 30 akrů, prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně se svahy Sněžky svažují do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Jméno Sněžka vzniklo z původního pojmenování Sněžná, odvozeného od stavu „sněhem pokrytá“. Než se však současné jméno hory v roce 1823 ustálilo, jejím prvním jménem byl Pahrbek Sněžný, Sněžovka a občas se jí říkalo i Sněhovka.

Skalnatý holý vrchol hory nabízí návštěvníkům nádherné panoramatické výhledy do krajiny české i polské strany a na celé Krkonoše. Tím úplně prvním, jak vypovídají historické záznamy, byl v roce 1456 neznámý Benátčan, jenž hledal v horách drahé kameny. V minulosti bývala Sněžka důležitým poutním místem, dnes láká celoročně množství turistů, které těší výstup na nejvyšší českou tisícovku.

Co na Sněžce uvidíte

Na vrchol hory Sněžky se můžete dostat různými způsoby. Z vrcholu se nejen můžete pokochat nádhernými výhledy, ale také zde najdete několik stojících staveb. Nejstarší stavbou je rotundová kaple sv. Vavřince, dále se zde nachází Polská bouda s meteorologickou stanicí, základová deska dnes již neexistující České boudy, která musela být odstraněna z důvodu špatného stavu a napadení dřevomorkou, kamenný trigonometrický obelisk a také Česká poštovna s vyhlídkovou plošinou, která je nejvýše položenou poštovnou v naší republice. Na Polské straně Sněžky můžete navštívit Polskou boudu, kde je také restaurace.

Pěšky na Sněžku

pro Váš výlet na Sněžku se můžete vydat z několika směrů, pokaždé ale počítejte s pořádným výstupem:

Výstup z Pomezních bud na Sněžku
Výchozím bodem výletu pro tuto trasu je Horní Malá Úpa. Tato trasa patří k nejlehčím výstupům na Sněžku. Výchozím místem jsou Pomezní boudy kam se dostanete autem nebo autobusem. Následně se vydejte po červené značené turistické trase cca 4km (česko – polského přátelství) se dostanete pěšky k chatě Jelenka, kde je také v provozu restaurace. Odtud již budete stoupat přes Obří hřeben až na Sněžku 4km.

Celková délka trasy: cca 8 km. Zpět do Horní Malé Úpy se můžete vydat po žluté na Růžovou horu a odtud po zelené.

Lanovka na Sněžku

Zvolíte-li tuto pohodlnější volbu jak se dostat na vrchol Sněžky, už nebudete mít možnost se projet v klasické sedačkové lanovce jak popisuje tento článek, ale budete hledět během jízdy na okolí Sněžky skrz okna nové kabinové lanovky.

Dopravní informace

Do Pece se dostanete autem po silnici číslo 296, k dispozici jsou placená parkoviště a také místa s parkovacími hodinami. Na místa, kde platí zákaz vjezdu, je třeba mít zakoupenou povolenku, která je k dostání v Peci pod Sněžkou v Infocentru či na Městském úřadě. Přímé linky autobusů jezdí ze všech větších a přilehlých měst – Praha, Ostrava, Hradec Králové, Brno, Trutnov, Semily, Vrchlabí a mnoho dalších. Vlaková stanice je nejblíže ve Svobodě nad Úpou, kam se dostanete přímým spojením z Pardubic, Hradce Králové a Prahy.

Parkování pod Sněžkou

K dispozici jsou tady placená parkoviště, kde se cena pohybuje cca 100 Kč na den. Na místa, kde platí zákaz vjezdu musíte mít zakoupenou povolenku – seženete například v infocentru nebo na Městském úřadě v Peci. V obci je také rozmístěno několik parkovacích automatů s taxou 20 Kč za hodinu.

zdroj: http://www.horasnezka.cz/

Mapa