• senioři
  • cyklisté
  • kočárek
  • pes

Boletice Vojenský újezd

Boletice u Českého Krumlova

Necelých deset kilometrů od Českého Krumlova, a jen kousek od obce Kájov, se nacházejí Boletice. Tato oblast byla obydlena už od pravěku a lidé se zde usazovali během všech období. Na nedalekém kopci jižně od Boletic se nachází slovanské hradiště, které dokládá historii tohoto regionu.
Celá oblast Boletic a okolí byla od 50. let minulého století vojenským prostorem, kam byl vstup přísně zakázán. Od roku 2000 začalo docházet k postupnému uvolňování a dnes je tato část, až na dobře značené výjimky, zcela přístupná.
Mezi nejkrásnější místa patří jednoznačně kostel sv. Mikuláše.

kostela sv.Mikuláše

Vznik kostela se předpokládá na konec 12.století, ale první písemná zmínka je z roku 1263, kdy král Přemysl Otakar II. ,aby zastavil moc rozpínající se české šlechty, věnoval tento kostel spolu se zlatokorunským klášterem církvi.
Kostel stojí uprostřed hřbitova na výšině zvané Olymp, jihovýchodním směrem od vlastní, dnes už neexistující vesnice. Na severní straně kostela stála fara ze 17.století, na západě pak byla budova školy z roku 1722, oba objekty byly v letech 1969-1970 demolovány. Dnes zde můžeme nalézt zbytky těchto objektů v podobě ruin a zbytky zdí.
Kostel je sice uzavřen, je však možná jeho prohlídka po domluvě na újezdním úřadě. Mj. se dnes v kostele konají koncerty vážné hudby (cca 3 – 5 krát za rok) a také svatební obřady.

Pokud jste milovníky přírody a historie a plánujete si třeba výlet do Českého Krumlova, nebo na Lipno, rozhodně si přidejte zastávku i zde. Celá oblast je perfektní na cyklovýlety, ale stojí i za krátkou návštěvu autem.

 

Mapa

Ubytování v okolí

Restaurace v okolí