• rodiny
  • páry
  • cyklisté
  • pes

Kleť Vystoupejte na vrchol Jižních Čech

Kleť

Kleť je s nadmořskou výškou 1084,2 m n. m. nejvyšší hora Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic.

Přírodní rezervace

Na severozápadním úbočí hory se nachází přírodní rezervace Kleť. Tato rezervace si zachovala původní bukový les-prales, takový jaký se v podhorských polohách vyskytoval na mnoha místech střední Evropy, ale na většině míst byl nahrazen např. smrkovými porosty.

Rozhledna Josefova věž

Na vrcholu hory byla v letech 1822–1825 vystavěna knížetem a vévodou krumlovským Josefem II. ze Schwarzenbergu, vůbec první kamenná rozhledna v Čechách. Kníže tímto krokem cílil na rozvoj místní turistiky, neboť byl sám vášnivým milovníkem cestování a turismu. Rozhledna, která byla pojmenována na počest svého stavitele – Josefova věž, nabízí za příznivého počasí rozhled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín.

Tereziina chata

U Josefovy věže stojí roubená horská restaurace Tereziina chata s ubytovacím zařízením, vybudovaná v roce 1925. Tereziina chata, pojmenována podle své patronky – manželky jihočeského mecenáše Jana Nepomuka II. ze Schwarzenbergu, bývá hlavním cílem místní turistiky.

Hvězdárna

Zážitkem je také návštěva nejvýše položené hvězdárny v Čechách, která se zde nachází. V průběhu prohlídky se seznámíte s výzkumným programem hvězdárny včetně jeho výsledků, prohlédnete si stálou výstavu zde pořízených astronomických fotografií, za jasného počasí shlédnete v projekci sluneční skvrny a uvidíte největší čočkový dalekohled v České republice. Více informací o hvězdárně naleznete na těchto www stránkách: www.klet.cz

Lanovka Krásetín – Kleť

Na Kleť je možné se dopravit sedačkovou lanovkou, která vychází ze stanice v Krasetíně nedaleko obce Holubov. Tato lanovka vás pohodlně vyveze na vrchol a vy se tak bez větší námahy můžete kochat krásou Blanského lesa.

Provoz lanové dráhy byl zahájen 1.7.1961 a samotná stavba trvala dva roky. Délka lanovky je 1792 m, převýšení je 383 m.
Ceník a provozní doba na stránkách https://www.holubov.cz/lanovka-klet/

Mapa

Ubytování v okolí

Restaurace v okolí