O Chebském hradu jsme se vám zmiňovali v samotném článku o Chebu. Pojďme se nyní podívat podrobněji, co by vás mohlo o této velkolepé stavbě zajímat a co vše vám může nabídnout.
Historie hradu je velmi dlouhá, ale vznik samotného hradu se datuje kolem roku 1125. Na místě původního slovanského hradiště zde vystavěl markrabě bavorské severní marky Děpold II. z Giengen a Vohnburgu kamenný základ. Datuje se tedy 12. století a mocný rod Štaufů se podepisuje na dnes jedinečné podobě hradu. Narážíme tímto na unikát – štaufskou císařskou falc, kterou můžete v České republice spatřit právě a pouze na Chebském hradu (další se nacházejí v Německu a Itálii). Unikátní je také v tom, že je nejvýchodněji položenou falcí vůbec a je také nejlépe dochovanou v původní středověké podobě. Možná se ptáte, co že to ta falc vlastně je? Jedná se o typ hradu z raného středověku. Základními prvky falce se rozumí palác, kaple a obranná Černá věž. Hrad byl do slavné podoby přestavěn neméně slavným Friedrichem Barbarossou, který jej několikrát osobně navštívil a pořádal zde říšské sněmy. Zdroje uvádějí, že zde pobýval také před třetí křížovou výpravou. Poslední úpravou prošel hrad na přelomu 17. a 18. století, kdy došlo k částečné přestavbě do podoby barokní pevnostní citadely. Dodnes se dochovalo pouze její torzo, dále byly dochovány obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršula.
Císařský hrad poctil svou návštěvou také např. Karel IV. nebo Jiří z Poděbrad. Zažil ale i řadu válek – husitská tažení, třicetiletou válku či boje Ludvíka XV., který válčil s Marií Terezií. Údajně zde již několik staletí bloudí poslední válečníci Albrechta z Valdštějna, kteří zde padli v boji a tak má i hrad Cheb své stašidla.
Mezi hlavní návštěvnické objekty patří hradní palác, Černá věž, kaple sv. Erharda a Uršuly, Kuchelhaus (též Gordonův dům, odehrála se zde “krvavá hostina”), Kasemata (bezpěčný, zaklenutý prostor proti ostřelování), mlýnská věž a hradní nádvoří. Najdete zde ale také hradní studnu, hradní artilerii nebo řemeslné dílny.
Na závěr prozradíme opět praktické informace – hrad najdete přímo v centru města (na nábřeží řeky Ohře). Parkovat se dá na malém parkovišti přímo před hradem (ul. E. Krásnohorské) nebo v některých z přilehlých ulic. Případně je od hradu 400m vzdálené parkoviště na Kasárním náměstí.
Otevírací doba:
Leden – Únor – Březen So – Ne 10:00 – 15:00
Duben – Květen Út – Ne 10:00 – 17:00
Červen – Červenec – Srpen Út – Ne 10:00 – 18:00
Září – Říjen Út – Ne 10:00 – 17:00
Listopad – Prosinec So – Ne 10:00 – 15:00
Vstupné:
Dospělí: 100 Kč
Děti do 6 let, ZTP/P: zdarma*
Děti 6 – 15, studenti, důchodci: 50 Kč*
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 250 Kč