Hoštice u Volyně Slunce seno Hoštice

Hoštice

Hoštice u Volyně

Obec Hoštice se rozkládá 9 km jižně od Strakonic a 3 km severně od Volyně, necelý kilometr pod vrchem Kalný (634 m n. m.). Zastávka ČD je při železniční trati Strakonice – Vimperk, vzdálená od obce 1,5 km. Původně zde bylo vladycké sídlo spojované se jménem Viléma z Hoštic. K roku 1274 je k němu uváděn Držislav, jeho syn. V r. 1315 byly Hoštice jednou z osad, které dostaly od královny Elišky Přemyslovny privilegia tzv. králováckých obcí. V té době náležely do Volyňského Újezdu, později k hlubockému panství a Kašperským Horám. V 16. století přešly jako dědictví do majetku Viléma z Rožmberka. Roku 1593 je ,koupil Arnošt Vitanovský z Vlčkovic. Ve vlastnictví tohoto rodu byly až do konce 17. století, kdy je získal Vladislav Chlumčanský z Přestavlk (z rodu vzešel Václav Leopold Chlumčanský, nar. r. 1749, pražský arcibiskup). Dalšími majiteli Hoštic byli Jáchym Zádubský ze Šontálu (Schiintalu), od r. 1799 Schubertové ze Schuttersteinu, od r. 1822 Adolf Haid z Haidenburgu, poslední šlechtický majitel, který zemřel v r. Zádubští ze ŠonWyla stará česká rytířská rodina, jejíž původní sídlo byl hrad Šoriťál ú Černošína na Tachovsku. V 17. století Zádubským patřily např. i Zálezly a Černětice na Strakonicku.

Zámek

Zámek je jednopatrová budova s místnostmi a chodbou v přízemí sklenutými křížovou klenbou pochází patrně ze 17. století. Za Chlumčanských z Přestavlk byla v r. 1777 přestavěna. Další velké Úpravy byly v letech 1870 – 80. Zámek je v soukromém majetku, není přístupný veřejnosti. Vlastníci se o něj starají, probíhají zde postupné opravy. Svědčí o tom i renovovaná fasáda v červenohnědé barvě. Zámek v Hošticích je jednou z památek, které nechátrají a jsou zachovány i pro další generace.

Hoštice ve filmu

Dnes jsou Hoštice u Volyně turisticky atraktivním místem, známým především díky natáčení slavné filmové trilogie Slunce, seno… režiséra Zdeňka Trošky. Ten proslavil nejen Hoštice, ale i řadu dalších míst v regionu, která si vybral jako kulisu pro natáčení svých filmů, především pohádek, např. Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna a další.

Hoštice a hudba

Další známou osobností spojenou s obcí je legenda české hudby Michal Tučný, který tu na chalupě trávil volný čas. Každoročně se do Hoštic sjíždějí příznivci country muziky na velký koncert s názvem Stodola Michala Tučného, aby vzpomenuli oblíbeného zpěváka, který je pochován na místním hřbitově. Tichou vzpomínku mu mohou příznivci věnovat u tzv. Michalova klobouku. Pomník vytvořil akademický sochař Michal Gabriel. K pomníku nosí Tučného kamarádi a obdivovatelé kamínky z různých koutů světa. Návštěvníci mají možnost si Michala Tučného připomenout i v hostinci U Javoru.

Mapa