• rodiny
  • páry
  • senioři
  • cyklisté
  • kočárek
  • pes
  • handicap

Pivovar Dalešice Filmové místo Hrabalovo Postřižin

Dalešice

POSTŘIŽINY

Film režiséra Jiřího Menzla „Postřižiny“ (1980) se natáčel v dalešickém pivovaře, který se nejvíce blížil prostředí 20. let první republiky. Hlavní architekt Zbyněk Hloch tehdy vytipoval 150 malých pivovarů a ty postupně objížděl. Slavný výstup na komín absolvovali dabléři. Scéna z vrcholu komína se točila na střeše místního kravína JZD Vesmír, kde byla postavena ani ne dvoumetrová atrapa. Pro pokojné městečko se nejvíce hodily Počátky mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Zde se natáčely scény s kašnou, holičstvím a hotelem „U modré hvězdy“.

Film těží z poetické literární předlohy brněnského rodáka spisovatele Bohumila Hrabala (1914-1997) , který nezapomenutelným způsobem zpracoval osobní vzpomínky na své dětství v nymburském pivovaře, kde byl jeho otčím správcem. Zde poznal svého synovce Pepina, který přijel na čtrnáct dní a zůstal celý život. Sled humorně laděných epizod spojených s hlavními protagonisty půvabnou paní správcovou Maryškou, jejím milujícím manželem Francinem a jeho bratrem Pepinem je protkán konfliktem snaživého a pracovitého Francina se správní radou pivovaru, tvořenou představiteli města. Francinovu kariéru ohrožují i bláznivé kousky hlučného Pepina a jeho vlastní ženy, jejímuž fluidu půvabu podléhají všichni muži z okolí a samozřejmě i členové správní rady. Pepin je představitelem hrabalovských pábitelů, který jen zdánlivé‘ ruší svými výkřiky nové ladění příběhu. Evokace dobového koloritu má zvláštní atmosféru, opředenou nostalgií a oslavou pocitů, smyslů a touhy v lidském životě.

V současnosti je celý pivovar krásně opravený a vaří zde opravdu moc dobré pivo, které jsem rádi ochutnali! Kromě toho zde příjemně a dobře vaří a kdo chce, může využít i možnost ubytování přímo v areálu pivovaru. My jsme zde strávili příjemné, leč krátké letní odpoledne. Ubytování na tomto krásném místě ale určitě někdy vyzkoušíme a dáme vám vědět jak se nám zde spalo 🙂

PROHLÍDKY PIVOVARU

Prohlídky pouze po předchozí rezervaci na tel 568 860 942 nebo rezervace@pivovar-dalesice.cz.

Minimální počet pro 1 prohlídku 5 osob.

Prohlídky pivovaru všední dny od 14 hod., max.skupina 10 osob.

Prohlídka muzea možná od 10 – 17 hod.

Mapa